نمایش «طاعون» در بوشهر

نمایش «طاعون»، تازه‌ترین اثر گروه‌«کلاغ‌ها» است که با همکاری فرهنگسرای رمضان امیری به‌مدت ۹ شب در پلاتو استاد صغیری تئاتر شهر بوشهر به روی صحنه می‌رود.

 

به گزارش خبرنگار ایران تئاتر از بوشهر، این نمایش را غلامرضا خضری نوشته و کارگردانی کرده است.

او درباره داستان نمایش خود به خبرنگار ایران تئاتر گفت: داستان نمایش درباره باغی به نام ایران است و صاحبی با همین اسم دارد. خواهر او به طمع تصاحب باغ یک شب او را در خواب می‌سوزاند. پس از چندسال پسرِ ایران که از گوشه و کنار نقل‍‌هایی از این جنایت شنیده است، به قصد انتقام‌جویی به باغ می‌آید. طی ماجراهایی، کل باغ طعمه جاه‌طلبی و کینه‌ورزی این خانواده می‌شود و در نهایت نیز باغ به خدمتکار این خانواده می‌رسد که شخصیت او نیز در این نمایش قابل تامل است.

غلامرضا خضری به شکل‌گیری ایده «طاعون» اشاره کرده و ادامه داد: این نمایش داستانی واقعی دارد و برداشتی از قتل‌هایی است که به‌خاطر طمع و کینه‌ورزی اتفاق افتاده است و طی سه سال گذشته در زندان مرکزی بوشهر و در جاهای دیگر با آن برخورد کردم.

خضری همچنین گفت: نام طاعون را به این علت انتخاب کردم چون خصلت‌های بد می‌تواند مثل طاعون به جان جامعه بیفتد و یک خانواده و یا حتی یک جامعه را از بین ببرد.

این کارگردان در ادامه به تناقض‌هایی اشاره کرد که در شخصیت کاراکترهای این نمایش وجود دارد: یک شاخصه بارز در این نمایش، کاراکترهایی با شخصیت‌های متناقض هستند؛ آن‌ها همچان‌که آدم‌ها و اطرافیانشان را عاشقانه دوست دارند اما به همان اندازه نیز از آن‌ها متنفرند. درواقع اینها همان آدم‌هایی هستند که در جامعه حضور دارند و به طمع پول، قدرت و یا از روی کینه و انتقام دست به قتل همخون و هم‌نوع خود می‌‌زنند. در این نمایش می‌خواهیم به مردم هشدار بدهیم که این اتفاق‌ها از ما دور نیست و اگر مراقب نباشیم، چه بسا که گریبانگیر ما نیز بشود.

غلامرضا خضری ادامه داد: ما در باغ ایران یک جامعه از هم گسیخته را می‌بینیم که می‌توان آن را به جامعه ایران و یا حتی جامعه جهانی باشد که جاه‌طلبی سرمایه‌دارها یا افرادی که در بدنه دولت هستند، باعث نابودی و انحطاط آن جامعه می‌شود.

خضری با تاکید بر این‌که همچنان با شعار «تئاتر باید باشد و زنده بماند» به صحنه می‌آییم، گفت: در این نمایش هم همچون اجراهای گذشته، گروهی از هنرجوها و چهره‌های جوان و جدید را می‌بینید که به‌عنوان چهره‌های جدید تئاتر به بوشهر معرفی می‌شوند. درواقع رسالت گروه «کلاغ‌ها» در بوشهر، معرفی استعدادهای جدید است.

در نمایش «طاعون»، زهرا باقرزاده، نرجس گرمازاده، محمد محمدپور، احمد بورک، ساحل صالحی، سپیده سعیدی‌نیا، پریسا جعفری و مهدیس دشمن زیاری بازی می‌کنند.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: مدیر صحنه: مهرشاد امینی زاده، دکور: محسن هاشمی، موسیقی: علی عباسی، نور: حمیدرضا دست پیمان، عکس و فیلم: حسن خیاطی

نمایش «طاعون» از یازدهم تا نوزدهم آذرماه جاری هرشب ساعت 19 در پلاتو استاد صغیری مجموعه تئاتر شهر بوشهر به روی صحنه می‌رود.

 

منبع : سایت booshehr.theater.ir

دیدگاهتان را راجع به این رویداد بنویسید
لطفا جهت ارسال دیدگاه حتما فیلد من ربات نیستم را تیک بزنید!

0 دیدگاه